Sázení stromků – 21. 4. 2026
„Kůrovec“ na Vysočině v minulých letech poškodil rozsáhlé lesní porosty. Stromy hromadně usychaly a nyní je třeba lesy obnovovat. Tak jako loni jsme se i letos na jaře domluvili s hajným panem Petrem Žákem z Dalečína, aby nám umožnil opět zapojit děti a přispět tak k obnově lesů.
Místo bylo vybráno na okraji Dalečína pod silnicí směrem na Veselí. Pan Žák dětem vysvětlil nutnost vysazovat nové stromy, ukázal jim, jak se stromy sází, co malé stromky potřebují a co se naopak nesmí. Zopakoval pravidla bezpečnosti a vzhůru do práce.
Byl to hodně strmý svah, ale dětem to nevadilo, naopak, bravurně si s touto malou obtížností poradily. Děti jsme rozdělili do skupin, nejstarší v každé skupině dával pozor na motyku. V každé skupince byly děti všech věkových kategorií a také děti z MŠ. Bylo až k neuvěření, jak se školáci dokázali postarat o ty malé drobky, jak jim ukazovali a vysvětlovali, co a jak mají dělat a dokázali je zaměstnat. Každý v týmu měl svůj důležitý úkol – donést stromek, najít vhodné místo označené oranžovým puntíkem, vykopat ve svahu jamku, zasadit stromek, ušlapat, zkontrolovat jestli pořádně drží v zemi. Děti navzájem úžasně spolupracovaly, byly ukázněné, pracovaly bezpečně a do práce šly s nadšením. Letos se vysázelo ještě více stromů než loni, a to 264 ! ( Školáci to samozřejmě potřebovali vedět přesně, proto jsme to společně podle dovezených balíků spočítali. Takže … taky i trochu matematiky 😊)
Po dobře vykonané práci jsme se odtud přesunuli na výletiště, tady se říká na „Bahna“. Za odměnu si všechny děti opekly na ohni klobásku a dostaly minerálku. Ten den bylo docela chladné počasí, a i když se děti při práci zahřály, teplíčko u ohně se nám hodilo. Pan Žák nám všem moc poděkoval a my jsme s pocitem dobře vykonané práce odcházeli do školy na oběd. 😊. (RK)








































